АБСУРД


И ОТНОВО АБСУРД

Тези дни без да искам отново се сблъсках с АБСУРД. Оказва се , че наистина сме Държава на АБСУРДИТЕ. Малко е да се каже , че съм шокирана от това, което констатирах. Нашите управляващи за пореден път доказаха, че не са политици, а хора, които искат да приберат” едни пари”.

На ляво и на дясно се тръби, че има 500 000 не пререгистринани фирми( т.е. не могат да вземат от тях пари) . Каква е обаче горчивата истина. Оказва се, че болшинството са фирми, които нямат дейност още от 97-98 година и по закон (Законът за търговския регистър предвижда и служебно заличаване на непререгистриралия се в срок едноличен търговец. Съгласно п.4, ал.1 от Преходните и заключителни разпоредби на закона търговците са длъжни да се пререгистрират в 3-годишен срок от влизането му в сила (01.01.2008 г.). За пререгистрацията не се дължи държавна такса. С изтичането на срока съдът издава служебно удостоверение на ЕТ, който не се е пререгистрирал, и го праща на Агенцията по вписванията. Агенцията служебно вписва едноличния търговец и незабавно го заличава.) трябва вече служебно да са закрити поне три пъти, но данъчната служба ги води като незакрити. Когато собственика на такава фирма отиде да я закрие в съответното звено на съда се сбълсква отново с АБСУРД. За да бъде закрита такава една фирма(която уж не е закрита) , трябва да бъде регистрирана наново(да плати собственика едни 30 лв) , след което да отиде да я закрие в съда( да плати още едни 30лв). Е , ако това не е АБСУРД , здраве му кажи! В коя ли нормална държава го има това?!?

Другият абсурд, които констатирах е следният – здравни застраховки. В закона за тях се казва следното –

«Глава първа.

ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 1. (1) (Предишен текст на чл. 1 – ДВ, бр. 101 от 2009 г., в сила от 18.12.2009 г.) Този закон урежда здравното осигуряване в Република България и свързаните с него обществени отношения.

(2) (Нова – ДВ, бр. 101 от 2009 г., в сила от 18.12.2009 г.) Здравното осигуряване е дейност по набирането на здравноосигурителни вноски и здравноосигурителни премии, управлението на набраните средства и тяхното разходване за заплащане на здравни дейности, услуги и стоки, предвидени в този закон, в националните рамкови договори (НРД) и в здравноосигурителните договори.

(3) (Нова – ДВ, бр. 101 от 2009 г., в сила от 18.12.2009 г.) Здравното осигуряване е задължително и доброволно.»

Т.е. , когато си назначен на работа , Работодателят е длъжен задължително да ти плаща здравни осигуровки. Ако договорът който си сключил е Граждански, ти трябва доброволно сам да си плащаш тези застраховки( работодателя не е длъжен и не се занимава с това). Сама дума “доброволно” говори, за лоялност от страна на работника към работодателя, но когато не си назначен никъде и едва преживяваш , т.е. едва успяваш да си купиш храна и да си платиш сметката за тока и водата, никога няма да ти мине през главата, че трябва да плащаш Здравни застраховки., а и в закона не се споменава това. Нормално е, че когато доходите ти са под границата на минималния доход за страната да не плащаш здравни осигуровки. Някой ще се опита да ме обори с думите – ами ако се разболееш, какво ще правиш? Веднага му отговарям, това, което се прави в цял свят – ако не намеря, близки или приятели, които да ми помогнат и ако заболяването е смъртоносно – ще си умра. Отговорността си е моя, нямам работодател.

Да…, така е в цял свят, но в Нормалните държави, а у нас издевателстват над хората. Данъчните обикалят, и заплашват подобен род хора, карат ги да плащат сами Здравни осигуровки и ако човекът ( както става в повечето случай) не е запознат със Закона почва да взема заеми от приятели и роднини, защото Държавата(или съответните държавни чиновници) го изнудва. Този човек може да съди Държавата за изнудване, но нали няма пари, няма как да го стори, а Държавата точно на това разчита.

Завършвам с един въпрос – Защо Държавата( в частност държавните служители), чете законите, както Дяволът чете Евангелието ???…

26.06. 2011г

Русе                                                 Светланда Йорданова Рашкова

  1. Няма коментари.

You must be logged in to post a comment.